Správa CHKO Orlické hory >> Správa informuje >> Aktuality >> Nový druh orchideje v květeně Orlických hor

Nový druh orchideje v květeně Orlických hor

Nový druh orchideje v květeně Orlických hor

19.8.2019

Měkčilka jednolistá, v ČR kriticky ohrožený druh, z české strany Orlických hor dosud nebyla známa. Z polské strany hor jsou doloženy historické údaje.

Zatímco nedávný nález drobné kapradiny vratičky heřmánkolisté byl vcelku jednoznačný, v případě objevu měkčilky jednolisté Malaxis monophyllos, která "si navíc vyrostla se dvěma listy", už byly pochyby nálezkyně o správnosti určení větší.

Měkčilka jednolistá je zpravidla drobná poměrně nenápadná vytrvalá orchidej. První v Orlických horách nalezená rostlina, zasychající v květenství, se tomuto popisu lehce vymyká. Se svými dvěma listy vzbuzuje dojem poměrně statnější orchideje. I tak je snadné tuto měkčilku přehlédnout, protože stejně jako jiné rostliny bez nápadných pestrých květů snadno splyne s okolní vegetací. To je patrně také jeden z důvodů, proč v Orlických horách (cf. Gerža 2019) dosud unikala pozornosti nejen botaniků. Roste především na vlhčích lesních loučkách či v olšinách od podhůří do hor, ale v poslední době je nelézána nezřídka i na štěrkových okrajích cest a obdobných stanovištích, o čem svědčí podobné nálezy i z jiných lokalit v republice.

V okolních pohořích roste také například v Jeseníkách (odtud pochází přiložená fotografie typicky jednolisté kvetoucí rostliny) a v Krkonoších.

Správa CHKO Orlické hory

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt