Správa CHKO Orlické hory >> Správa informuje >> Aktuality >> Ošetření památných stromů v roce 2014

Ošetření památných stromů v roce 2014

Ošetření památných stromů v roce 2014

3.12.2014

V roce 2014 zajistila Správa CHKO Orlické hory a krajské středisko Hradec Králové ošetření 22 památných a významných stromů na území CHKO Orlické hory.

Komplikovaná byla stabilizace Památné lípy u kaple sv. Antonína v Rokytnici v O.h. rostlé odedávna jako trojkmen se silným tlakovým větvením mezi kosterními větvemi, která se nachází v těsné blízkosti silnice z Rokytnice v O.h. na Bartošovice v O.h. Na stromě se nalézalo masivní poškození na jedné z kosterních větví po odlomení silné postranní větve vichřicí.

Dále byly ošetřeny bezpečnostním a zdravotním řezem (často i instalací bezpečnostních vazeb) další významné dřeviny: Památná lípa v Koutu , Památná lípa v Sedloňově , Památný jilm v Koutu, Památná lípa v Šedivinách , Památná lípa v Polomu, Památná bříza v Jedlové , skupina 4 významných stromů u kaple v Pěčíně, významná lípa na rozcestí místních komunikací v Sedloňově a 10 stromů v památné a navazující významné aleji od Rokytnice v O. h. k Novému Dvoru.

Odborné ošetření stromů přispěje k prodloužení životnosti stromů a současně i ke zvýšení bezpečnosti při pohybu osob a provozu v jejich blízkosti. V neposlední řadě zůstanou zachovány esteticky i ekologicky hodnotné stromy v krajině.

Ošetření provedly subjekty s odborným cetifikátem evropský arborista.

Památný jilm v KoutuVýznamná lípa v SedloňověPamátná alej v Rokytnici v O.h.Památné lípy u kaple sv. Antonína v Rokytnici v O.h.

Antonín Chrz, foto: autor

Správa CHKO Orlické hory

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt